24 Mayıs 2011 Salı

Game Of Thrones
HBO'nun yeni dizisi ortaçağ ortamında geçen George R. R. Martin'in fantastik kitap serisi A Song of Ice and Fire'dan uyarlanmış bir yapım. İlk kitabın türkçesi "Buz ve Ateşin Şarkısı / Taht Oyunları" ismiyle iki kitap olarak piyasada bulunabiliyor hatta ben aldım fakat okumaya henüz sıra gelmedi. Fakat diğer kitaplar henüz dilimize çevrilip yayınlanmış değil. Konusunu, Westeros ülkesini kontrol edebilmek için 7 soylu ailenin verdiği savaş, politik ve cinsel entrikalar diye özetlemek yeterli olsa da daha fazlasını bilmek isteyenleri 22. dakika.org adlı sitedeki şu yazıyı okumalarını tavisye ederim. Zira gerek olay örgüsü gerekse karakterler arasındaki ilişkiler ve çeşitlilik o kadar fazla ki diziyi tam olarak anlamak için iki kere izlemeniz gerekebiliyor. Elbette bu diziden, -fantastik bir kitap uyarlaması olduğu için- klasik krallık hikayelerinden ziyade Yüzüklerin Efendisi tadında bir yapım beklemeniz gerektiğini hatırlatalım. Ülkemizde şimdilik sadece internet üzerinden izlenebilen dizi gerçekten emek sarfedilen ve yüklüce para harcanan bir prodüksiyon olmuş. Herkese de şiddetle tavsiye ederim.Ayrıca aşağıdaki şekil kim kimdir sorusuna yanıt olmaya yardımcı olacaktır. (22 dakika.org'a teşekkürlerimle)

16 Mayıs 2011 Pazartesi

Aşk Tesadüfleri Sever

Bu hafta sonu vizyondayken izlemek isteyip de izleyemediğim bir filmi görme şansım oldu. Her ne kadar senaryosu çok zeka parıltısı içermese de Hollywood romantik komedileri tadında güzel bir izlemelikti. Belçim Erdoğan ve Mehmet Günsur'un ayrıca da çocuk oyuncuların rolleri çok başarılıydı. Yan rollerdekilerde hikayenin anlatımına oldukça katkıda bulunuyordu. Keyifli bir iki saat geçirmek için ideal bir film.

Yönetmen : Ömer Faruk Sorak

Senaryo : Nuran Evren Şit Erdik

Müzik : Ozan Çolakoğlu

Oyuncular:
Mehmet Günsür , Belçim Bilgin Erdoğan , Altan Erkekli , Yiğit Özşener , Ayda Aksel , Şebnem Sönmez , Hüseyin Avni Danyal , Yılmaz Gruda

Konusu:
Çocukluk ve ilk gençlik yılları boyunca yolları Ankara'da kesişen ve 2010 yılında İstanbul'da tanışan Özgür (Mehmet Günsür) ve Deniz (Belçim Bilgin), kendilerini engellerle dolu aşk macerasının içinde bulurlar. Bir yandan da geri dönüşlerle onların geçmişlerini izlerken, diğer yandan da Türkiye'nin 70'li, 80'li, 90'lı ve 2000'li yıllarında gezerek, dönemin unutulmaya yüz tutmuş popüler kültür öğeleri, müzikleri, yaşam biçimleri Aşk Tesadüfleri Sever'in nostaljik yönünü tamamlıyor.

12 Mayıs 2011 Perşembe

Mojca Erdmann – Mostly Mozart

"The Soprano of the Future" (Die Zeit) Launched by Deutsche Grammophon Today on Her Debut Recording

Mojca Erdmann – Mostly Mozart


Track Listings
1. "Tiger! Wetze nur die Klauen" (Zaide)
2. "Par les larmes dont votre fille" (Hypermnestre)
3. "Quando avran fine omai"
4. "Padre, germani, addio"
5. "Ruhe sanft, mein holdes Leben" (Zaide)
6. "Ma se colpa"
7. "Batti, batti, o bel Masetto"
8. "Il mio ben quando verrà" (Nina)
9. "Giunse alfin il momento"
10. "Deh vieni, non tadar"
11. "Es ist geschrieben"
12. "Ihr Rosenstunden"
13. "Vedrai, carino, se sei buonino" (Zerlina)

You Will Meet a Tall Dark Stranger

Uzun bir aradan sonra blog yazılarına devam kararı aldım. İlk paylaşımım bir Woody Allen filmi. Cannes Film festivalinin başladığı bugünlerde açılış filmi olan ''Midnight In Paris'' ile gündemde olan Allen'ın 2010 yapımı filmi. Yine yıldızlarla dolu, kadın erkek ilişkilerine odaklı çok eğlendirici ve düşündürücü bir film yapmış Allen. Özellikle Anthony Hopkins'in ''azgın teke'' formatındaki rolü çok çarpıcı. Son derece sürükleyici ve eğlenceli bu filmi kesinlikle tavsiye ederim.