30 Aralık 2011 Cuma

CSO Yeni Yıl Konseri

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasının artık gelenekselleşmeye başlayan yeni yıl konseri bu yıl yine Ankara Arenada gerçekleşti. Orkestrayı alıştığımızın aksine Rengim Gökmen değil, onun yerine göreve getirilen Erol Erdinç yönetti. Anatolian Sopranos yani Esin Talınlı, Çiğdem Önol ve Funda Ateşoğlu orkestraya solist olarak eşlik ettiler. Ama gecenin asıl süprizi dünyaca ünlü genç tenorumuz Bülent Bezdüz'ün varlığıydı.Kendisi opera kaydı dalında Grammy ödülü sahibi ve yurt dışında bir çok operada solist olarak görev yapmakta.
Programa gelirsek opera aryalarından türkülere, senfonik eserlerden valslere hatta latin ezgilerine kadar çok geniş ve halka hitap eden bir repertuvar vardı. Ayrıca Devlet Halk Dansları Toplluğu ve Devlet Opera ve Bale Sanatçıları (biraz Viyana Filarmoni taklidi olmuş ama olsun) danslarıyla eşlik ettiler orkestraya. Sonuçta güzel ve eğlenceli bir konser ile 2011'e veda etmiş olduk.


28 Aralık 2011 Çarşamba

Başkomser Nevzat Çizgi Serisi

Ahmet Ümit'in Everest yayınlarına geçmesinden sonra tüm eski kitapları da bu yayınevinden tekrar yayınlanmıştı. Ardından da daha önce yayınlanmış olan Başkomser Nevzat çizgi serisi de oldukça kaliteli bir baskıyla okuyucuya ulaştı.İkisini çok değerli karikatür ustası İsmail Gülgeç'in çizdiği seride, bir kitaba da çizgi-mizah dergilerinden hatırlayacağımız Aptülika hayat vermiş. Devamının gelmesi dileğiyle.

27 Aralık 2011 Salı

Carnage

Geçtiğimiz hafta içinde sinemada izleme fırsatı bulduğum, çok sıkı bir senaryosu ve 4 muhteşem oyuncu performansıyla öne çıkan bir film. Yönetmen koltuğunda oturan da Roman Polanski olunca film boyunca zamanın nasıl geçtiğini unutup kendinizi akışa kaptırıyorsunuz.Bu yılın mutlaka izlenmesi gerekli yapımlarından.Belki senaryo ve oyunculuklarla Oscar adaylığı bile kapabilir kim bilir?

16 Aralık 2011 Cuma

CSO ve Sarah Chang KonseriBu akşam Ankara'nın yeni kongre merkezi Congresium'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrasını şef Ari Rasilainen yönetecek ve solist olarak da dünyaca ünlü kemancı Sarah Chang orkestraya eşlik edecek. Gecenin programı ise Carl Nielsen'den "Alaaddin Süit", Max Bruch'un ‘’1,Keman Konçertosu sol minör Op.26’’ ve A.Adnan Saygun'un ‘’5.Senfoni Op.70’’ olacak. Daha önceden EMI'den yayınlamış olduğu albümleri severek dinlediğim Sarah Chang'ı canlı dinleyecek olmak mutluluk ve heyecan verici. Sanatçının albümlerine buradan ulaşabilirsiniz.
14 Aralık 2011 Çarşamba

Sol Gabetta - Vivaldi: Il Progetto Vivaldi 2

Sol Gabetta - Vivaldi: Il Progetto Vivaldi 2Daha önceki ELGAR-Cello Concerto albümünü çok severek dinlediğim Arjantin doğumlu Çellist Sol Gabetta'nın yeni albümü. Vivaldi Projesi 2 adlı albümde Gabetta, Antonio Vivaldi'nin (1678-1741), RV 423, 416, ve 420 numaralı üç çello konçertosunun yanı sıra Vivaldi'nin Çello Sonatı RV 42, Leonardo Leo (1694-1744)'nun çello sonatı ve Giovanni Benedetto Platti'nin çello konçertosuna yer vermiş. Soliste albümde Capella Gabetta eşilk etmiş. Albümü buradan edinebilirsiniz.