31 Ocak 2012 Salı

Kış Günlüğü (Paul Auster)

“Bunun hiç başına gelmeyeceğini, gelemeyeceğini, dünyada bunlardan hiçbirinin başına gelmeyeceği tek kişi olduğunu sanırsın; sonra tıpkı herkese olduğu gibi hepsi teker teker senin de başına gelmeye başlar.
Yataktan kalkıp pencereye giderkensoğuk yer döşemesine çıplak ayaklarınla basıyorsun. Altı yaşındasın. Dışarıda kar yağıyor ve arka bahçedeki ağaçların dalları bembeyaz oluyor.” 


Kitap bu cümlelerle başlıyor ve devam ediyor. O kadar akıcı ki sayfalar birbiri ardına eriyip bitiyor. Auster bu anı kitabında çocukluğundan başlayarak 64 yaşına kadar yakalandığı hastalıklardan yaşadığı evlere ve bu evlerde yaşarken hayatında yer eden önemli olaylara değiniyor.Genellikle kitaplarındaki farklı kurgularla tanıdığımız yazarın bu hayat hikayesi de sanki birisi tarafından kurgulanmış hissi veriyor. Kitabı okurken insan bir yandan da kendi hayatını gözünün önünden geçirmeden edemiyor.Soğuk kış gecelerinde zevkle okunacak bir kitap.

Satın almak için tıklayınız...
Çizmeli Kedi (Puss In Boots)
Malum yarı yıl tatili geldi geçiyor, biz de karne aldıktan sonra gidip Çizmeli Kedi'yi izleyelim dedik. Kendisi ilk defa Shrek filmlerinde yan karakter olarak karşımıza çıkmıştı, şimdi ise kendi filminin baş kahramanı.Biz her ne kadar Türkçe dublajlı izlemek zorunda kaldıysak da aslında kendisine Antonio Banderas sesiyle hayat vermiş.Ayrıca Selma Hayek, Zach Galifianakis,Billy Bob Thornton,Guillermo del Toro gibi ünlülerin de sesleriyle katkıda bulunduğu film animasyon dalında Oscar adaylığına da uzandı. Ben filmdeki Humpty karakterini çok tuttum (kendisi yumurta olurlar).Bu sene izlediğim en iyi animasyonlardan birisi. 


17 Ocak 2012 Salı

Margin CallKevin Spacey, Jeremy İrons, Demi Moore, Stanley Tucci ve yeeni nesilden Zachary Quinto, Penn Badgley. Kadroya bakınca dahi ben bu filmi izlemeliyim diyor insan. Ben de nöbette otururken biraz da yorgun bir halde izledim ve filmin nasıl bittiğini anlamadım inanın. Her ne kadar aksiyon filmi değilse de ve film bazen bilinmeyen ekonomik terimlerden dolayı anlamsız hale gelse de hayata ve insana dair çok iyi ve yerinde saptamalarda bulunuyor. uzun diyaloglar özellikle Spacey ve İrons'ın üstün oyunculuklarıyla birleşince ortaya güzel bir film çıkıyor.Ben IMDB'de filme  8 verdim, izleyenler pişman olmayacak derim.

13 Ocak 2012 Cuma

The Ides Of March

Ee malum ödül mevsimine girmiş bulunuyoruz, hemen bu hafta sonu Altın Küreler ve bir süre sonra da Oscar'lar sahiplerini bulacak. Artık dizilere biraz ara verip ödüllere aday filmlere başlamanın zamanı gelmişti. Başlangıç olarak seçtiğim The Ides of March beni pek hayal kırıklığına uğratmadı ama ödüller alıp alamayacağı konusunda kuşkuluyum, diğerlerini de görmek lazım yani.Bu filmi seçmemin bir diğer nedeni de kısa bir süre önce izleyip hayran kaldığım Drive filmindeki performansına şapka çıkardığım Ryan Gosling'in başrolde olması.


Filmin konusu bizim ülkemizde uygulaması olmayan ama Amerikan halkının gündemini meşgul eden başkanlık aday seçim süreci ve bu süreçte gerçekleşen entirika ve olaylar. Filmin kadrosu hakikaten çok sağlam, özellikle Ryan Gosling ve Paul Giamatti öne çıkan oyuncular. En başarılı bulduğum konu ise filmin senaryosu. Belki uyarlama senaryodan bir ödül kapabilir. herkese gönül rahatlığıyla tavsiye edebileceğim bir film.

3 Ocak 2012 Salı

Conan the Barbarian


Yeni yılın ilk filmi olarak, biraz da media playerıma yüklediğim yeni yazılım nedeniyle (eskisi bazı mkv dosyalarını açmıyordu) HD film arşivimden daha önce seyredemediğim bu filmi seçtim. Daha önceki çevrimini izlemiştim ama konusunu hatırlamıyorum açıkcası (hani şu Arnold'un oynadığı). Filme gelecek olursak IMDB'den aldığı 5.2 notunu sonuna kadar hakediyor. Zaten bu filmlerde konunun çok önemi yoktur, görsel efektler sizi izlemeye iter.gerçi bu filmde efektler de çok zorlama duruyordu.Hikaye kötü olduğu için oyuncu kadrosunun (Jason Momoa (Game of Thrones), Ron Pearlman (Hellboy), Rachel Nichols, Stephen Lang ve Rose McGowan ) iyiliği filmi kurtamaya yetmiyor.