27 Aralık 2012 Perşembe

Kısa Kısa Vol. 4


 Bu aralar dinlediğim albümler. Daha çok türkçe caz albümlerine sarmış durumdayım. Özellikle Julide Özçelik'ten Yalan Dünya parçasını döne dolaşa dinliyorum.Tavisye ederim.

Jülide Özçelik - Jazz İstanbul Vol.1

Jülide Özçelik - Jazz İstanbul Vol.2   

Jehan Barbur - Sarı

Hediye Güven - Yengeç

 Son izlediğim filmler. Taken 2 İstanbul'da geçmesi nedeniyle ilgimi çekmişti. Aslında ilk film çok çok daha iyiydi ama bu da izlenebilir seviyede. Looper ise farklı bir bilim-kurgu aksiyon filmi. Zamanda yolculukla ilgili biraz da felsefi bakış açısıyla harmanlanmış bir seyirlik


Looper

Taken 2

 En son okuduğum kitaplar. Sisle gelen yolcu klasik (iyi anlamda söylüyorum) bir Grange romanı olmuş. Sürükleyici, merak uyandırıcı, yeni keşiflerle dolu ve yer yer ürpertici. Zevkle okudum. Göldeki kadın da favori hergele dedektifim olan P.Marlowe'un farklı bir macerası. Filmi de bulunan romanın filmini izledikten sonra görüşlerimi daha ayrıntılı paylaşırım.

Sisle Gelen Yolcu - J.C. Grange

Göldeki Kadın - Raymond Chandler

En son okuduğum kitaplar. Sisle gelen yolcu klasik (iyi anlamda söylüyorum) bir Grange romanı olmuş. Sürükleyici, merak uyandırıcı, yeni keşiflerle dolu ve yer yer ürpertici. Zevkle okudum. Göldeki kadın da favori hergele dedektifim olan P.Marlowe'un farklı bir macerası. Filmi de bulunan romanın filmini izledikten sonra görüşlerimi daha ayrıntılı paylaşırım.

19 Aralık 2012 Çarşamba

Don Giovanni

Geçen akşam Ankara Devlet Oprea ve Balesince bu sezon son temsili sergilenen Don Giovanni operasına gittim. Mozart (1756-1791)'ın , Alman ozan/besteci Hoffmann (1776-1822)'ın, "operaların operası" diye övdüğü, doyulmaz güzellikte ses dantelleriyle dokunmuş anıtsal eseri "Don Giovanni"yi Yekta Kara yönetiminde sahneledi.

Mozart'ın, "Don Giovanni"yi Lorenzo Da Ponte'nin librettosundan notalara döktüğünü, ilk kez 29 Ekim 1787'de Prag'da ve 1956 yılında da Türkiye'de (Ankara) ilk kez sahnelendiğini bilgi dağarcığınız için anımsattıktan sonra oyuna bakalım.Yapıtın konusu, İspanya'da 1780'li yılları kapsamakta... Yüzünde maskesiyle maceradan maceraya koşan Don Giovanni, bu uğurda Commendatore (Mithat Karakelle)'nin katili olur. Ölen adamın kızı Donna Anna, babasının cesediyle karşılaşınca sözlüsü Don Ottavio'ya intikam için ant içirir. Gerçek kimliğini sürekli saklayan Don Giovanni, yeni maceralar, yeni kurguladığı oyunlar içinde kadınlarla ilişkisini sürdürmektedir. Kendisine yardımcı olan uşağı Leporello yaşananları içine sindiremese de, efendisinin verdiği altınlarla onun maceralarına ortak olur ve Don Giovanni, beklenen sona bilerek isteyerek, bir serüvenden diğerine atlayıp sıçrayarak koşar.

Oyundaki roller:

Don Giovanni :Serkan Kocadere
Donna Anna: Feryal Türkoğlu
Don Ottavio : Şenol Talınlı
Il Commendatore : Savaş Gençtürk
Donna Elvira : Esin Talınlı
Leporello : Sabri Karabudak
Zerlina: Ezgi Yılıdırm
Masetto: Beran Sertkaya.


 Genel olarak beğendiğim bir oyun oldu.Her ne kadar fiziki şartlar nedeniyle yurtdışındaki kadar büyük prodüksiyonlar olmasa da ses kalitesi olarak başarılı oyuncularımız var. Özellikle Esin Talınlı hakikaten bana göre eşsiz bir ses.

7 Aralık 2012 Cuma

Van Gogh ALIVE


Ankara için çölde bir vaha özelliği taşıyan mekan, CerModern'de daha önce İstanbul'da da sergilenen Van Gogh Alive sergisine gittim nihayet. Karanlık bir ortamda Van Gogh'un eşsiz tablolarının devasa görüntülerinin içinde, alttan gelen gzüel müzikler eşliğinde hayal alemine dalıyorsunuz. İçeride yaklaşık bir saat süreyle kaldım ve çıktığımda kendimi yenilenmiş ve hafiflemiş hissettim. En kısa zamanda, sergi bitmeden tekrar gitmeyi düşünüyorum.

3 Aralık 2012 Pazartesi

Kısa Kısa Vol.3

Bu aralar;

İzlediğim fimler...

Brave

The Bourne Legacy

The Dark Knight Rises


Dinlemekten hoşlandığım yeni albümler.....


Joyce DiDonato- Drama Queens

Yundi Li - Beethoven: Pathétique, Moonlight, Appassionata

Alina İbragimova - Mendelssohn Violin Concertos

Vilde Frang - Nielsen Tchaikovsky Violin Concertos

Ve okuduğum kitaplar...

Çakıcının İlk Kurşunu - Sabahattin AliAsla Arkana Bakma - Tess Gerritsen