18 Nisan 2013 Perşembe

Alice Sara Ott ve Bilkent Senfoni Orkestrası Konseri

Bu yılın şimdiye kadar benim için en heyacan verici konseri bu hafta sonu gerçekleşti. Günümüzün en iyi piyanistleri arasında yer alan Alman-Japon ( ne muhteşem bir kombinasyon!) piyanist Alice Sara Ott, Bilkent Senfoni Orkestrası eşliğinde bir konser verdi.

 


Konserde ilk önce orkestra Richard Wagner'in Rienzi Operasının Uvertürü'nü seslendirdi. Orkestrayı dünyaca ünlü şef Ion Marin yönetiyordu.Verilen kısa aranın ardından (sahneye piyano geldi) konserin en keyifli dakikaları başladı.


Alice Sara Ott o eşsiz tekniğiyle Franz Liszt'in 1.nolu piyano konçertosunu seslendirdi. Erken bilet almanın faydaları- sahneye o kadar yakındım ki müzikle beraber sanatçının el hareketlerini takip ederken ister istemez büyüleniyorsunuz. Benim için hakikaten unutamayacağım akşamlardan bir tanesi oldu diyebilirim.Yoğun alkış tufanı altında bizleri kırmayan sanatçı, bir kez daha piyanonun başına geçerek aldığımız hazzın biraz daha sürmesini sağladı. Dikkatimi çeken bir diğer husus da sanatçının sahneye yalın ayak çıkmasıydı.


Verilen aradan sonra orkestra Johannes Brahms'ın 4 nolu. Mi Minör senfonisini seslendirdi. Daha önce hiç canlı dinlemediğim bu eser de oldukça başarılı bir şekilde icra edildi. Hakikaten Bilkent Senfoni Orkestrası Ankara'nın yüz akı sanat kurumlarının başında geliyor.

10 Nisan 2013 Çarşamba

Ahmet Güneştekin / Yüzleşme-Encounter Sergisi

Ankara'nın yüz akı olan Cer Modern her ne kadar İstanbul Modern seviyesine ulaşmasa da yine de farklı ve güzel etkinlik ve sergilerine devam ediyor. Nisan ayına kadar açık kalacağı söylenen sonrasında 15 gün daha uzatılan sergiye çok istememe rağmen ancak Nisan ayının başında ziyarette bulunabildim.Kendi sitesindeki tanıtım şu şekilde:


''CerModern, "Yüzleşme" başlıklı sergisiyle Ahmet Güneştekin'i ağırlıyor.

Sanatçı, Anadolu ve Mezopotamya özelinde Sanatı ve İnsanı, Ankara'da yüzleştiriyor!


18 yıldır Anadolu ve Mezopotamya'da sanat, tarih, gastronomi, mitoloji ve sözlü kültürün izini süren Ahmet Güneştekin, 60'a yakın sanat insanıyla birlikte Türkiye'nin 81 ilinin tamamında gerçekleştirdiği sergi ve panellerle, 10 bine yakın çocukla yaptığı atölye çalışmalarıyla sanatı ve insanı bir araya getirdi. Ahmet Güneştekin, "Güneşin İzinde" adını verdiği gezileri boyunca, "Yerelden evrensele…" bir perspektiften yaptığı araştırmalarla özgün sanatı arasında kurduğu dinamik bağlardan hareketle; dinler, savaşlar, doğa ve insanlık suçları gibi evrensel konuları işlediği son 6 yıllık dönem çalışmalarını "Yüzleşme" tema ve başlığıyla sergiliyor.

İstanbul'da başlattığı "Yüzleşme" başlıklı "Uluslararası Sergi Dizisi"nin ikinci ayağını CerModern'de gerçekleştirecek olan Güneştekin'in "güncel-kişisel" sergisi kapsamında "Paradoks", "Yüzleşme", "Kâbe'nin Bekçileri", "Tanrıların İhaneti" ve "Kutsal Yüzleşme" serisi son dönem çalışmalarıyla birlikte "İnkâr", "Bellek" ve "Pervane" adlı video çalışmaları sergilenecek. "Yüzleşme" kapsamında "Düdük" ve "Dokunulmazlık" adlı son video-art çalışmaları da ilk defa Ankara'da izleyiciyle buluşacak. "Çağ Tufanı", "Güneş'e Açılan Kapılar", "Cennet Kapısı", "Kâinatın Yedi Sırrı" adlı boyutlu-karışık teknik eserlerle "Âdem'in Kaburgaları", "Saf Adalet" ve "Güneş Patlamaları" serisi heykeller de Ankara "Yüzleşme"sinde sergilenecek.

Ankara'nın ardından Diyarbakır'da sergilenme ihtimali bulunan "Yüzleşme" sergisi, Nisan ayında Hewlêr'de (Erbil), Haziran'da Venedik Bienali kapsamında Venedik'te ve 2013'ün son aylarında Berlin'de gerçekleştirilerek bu yılın programını tamamlamış olacak. 2014 yılı içinde de Stockholm, Oslo, Zürih ve Fransa'nın 5 önemli müzesine taşınacak olan "Yüzleşme" bu sergilerle birlikte, Türkiye'nin çağdaş sanat alanında dünyaya açılan en büyük sanat projesi sıfatını da kazanmış olacak.

Ahmet Güneştekin, "Uluslararası Sergi Dizisi"yle, sanatın, kültürler-düşünceler-arası iletişim ve anlaşım üzerindeki olumlu gücünü; Mezopotamya ve Anadolu'nun yakın tarihinde işlenen doğa ve insanlık suçları özelinden ele aldığı "Yüzleşme" temasıyla, bağımsız uluslararası bir harekete dönüştürmeyi hedefliyor.

Ahmet Güneştekin'in Yüzleşme adlı sergisi 22 Ocak-14 Nisan 2013 tarihleri arasında CerModern'de ziyaret edilebilecek. ''Ben kendi adıma sergiyi çok beğendim. Özellikle yüzleşme konulu eserler teknik olarak da oldukça farklıydı. En beğendiğim Cennetin Kapıları isimli eser oldu. Ankara'daysanız mutlaka görülmelisiniz diyorum.[Son iki fotoğraf hariç diğerleri internetten alıntıdır. Son iki fotoğraf cep telefonu kamerası ile çekildiği için ışık ayarı pek iyi olmamış kusura bakmayın artık :) .]