19 Kasım 2014 Çarşamba

Atatürk Anısına - Bilkent Senfoni Orkestrası & Anna Vinnitskaya Konseri

Bilkent Senfoni Orkestrası'nın haftalık konserinde 8 Kasım'da Atatürk Anısına şef Avi Ostrowsky ve piyanist Anna Vinnitskaya sahne aldı.Programda yer alan eserler.P.I. Tchaikovsky Piyano Konçertosu No.1, Si bemol minör, Op.23 ve
D. Shostakovich Senfoni No.5, Re minör, Op.47 idi. Konserin ilk yarısında genç Rus piyanist konçertoyu çok başarılı bir şekilde icra etti.


İkinci yarıda ise Shostakovich'in 5.senfonisinde şef Ostrowsky yönetiminde orkestra zirvede bir performans gösterdi. Hakikaten Bilkent Senfoninin en başarılı icralarından birisiydi diyebilirim.

Müzikle kalın...


PS: Alttaki fotoğraf değerli müzik yazarı Şefik Kahramankaptan'ın 'Sanattan Yansınalar' adlı internet sitesinden alıntıdır. Benim çektiğim fotoğraflar biraz düşük kalitede olduğundan kullanmak istemedim.

17 Kasım 2014 Pazartesi

MarizaAnkara'dan bir diva geçti. Hem de ne diva! Portekiz fado müziğinin belki de en ünlü yorumcusu Mariza Ankara konserinde bizleri adeta büyüledi.UNESCO kültür mirasına da dahil olan fado Portekiz'in geleneksel müziği olup, kendine has latin ezgiler ve Endülüs tınılarını barındırıyor.


Gerek sesi ve yorumu gerekse de sahnedeki sıcaklığıyla seyircileri adeta mest eden Mariza bizlere unutamayacağımız bir performans sundu.


6 Kasım 2014 Perşembe

Bilkent Senfoni Orkestrası Cumhuriyet Bayramı Konseri


Bilkent Senfoni Orkestrası 2014-2015 sezonun açılışını Cumhuriyet Bayramı Konseri ile yaptım.

 
Konser programı şöyleydi:

Christoph Mathias Mueller, şef
Valeriy Sokolov, keman

F. Köksal
Imaginary Spaces for Chamber Orchestra

P.I. Tchaikovsky

Concerto for Violin in D major, Op.35

Symphony No.3 in D major, Op.29

Konserde ilk önce yaşayan bir bestecinin (F.Köksal) eserinin orkestra tarafından ilk defa seslendirilmesi gerçekleştirildi. Kendisi de salonda ön sırada dinleyiciler arasındaydı. Konserden önce şef Mueller eser hakkında kısa bir bilgilendirme sundu. Bölümlerde neler anlatıldığını küçük örneklerle çaldırarak eserin daha iyi anlaşılmasını sağladı. Oldukça eğlenceli geçen bu bölümde İngilizce bilmeyenler biraz sıkıldı hatta arkamda oturan yaşlı iki teyze bayağı bir söylendi ''Bu adam ne diyor '' diye.
Daha sonra yetenekli kemancı Valeriy Sokolov orkestrayla beraber Tchaikovsky'nin meşhur keman konçertosunu seslendirdi. Sanatçı özellikle sololarda oldukça başarılıydı.

Aranın ardından orkestra bu sefer yine Tchaikovsky'nin 3.senfonisini seslendirdi.

Bu sezonu anlamlı bir konserle açmış olduk. Bu sezon oldukça zengin bir program sunan Bilkent Senfoni cumartesi akşamlarımızı keyiflendirmeye devam edecek. Zira hemen yakında 8 Kasım Anna Vinnitskaya ve 22 Kasım'da Ingulf Wunder konserleri için biletlerimi aldım bile. Bu dünyaca ünlü sanatçıları oldukça makul ücretlerle izlememizi sağlayan BSO'ya ne kadar teşekkür etsek azdır.