29 Eylül 2015 Salı

Grayson Perry - “Küçük Farklılıkların Kibri”

CerModern'e gitmişken yine ilginç bir sergiyi daha gezme fırsatım oldu. British Council işbirliği ile gerçekleşen “Küçük Farklılıkların Kibri” adlı sergide, Grayson Perry’nin British Council koleksiyonda yer alan, 2 x 4 metre boyutundaki 6 duvar halısından oluşan serisi sergileniyordu.
 
 
 
İngiliz sanatçının tasarladığı ve Belçika'da özel olarak dokunan halıların görülebildiği sergide halılarda anlatılanlar da belirtilmiş. Fakat daha dikkatli incelendiğinde İngiliz kültürüne ait farklıklar ve çeşitli detaylar da göze çarpıyor.
 
Serginin tanıtım yazısından: ''Turner ve BAFTA ödüllü sanatçı Grayson Perry'nin "Küçük Farklılıkların Kibri" adlı sergisinde , Modern İngiliz yaşam tarzının dramını Rönesansvari ipuçlarıyla harmanlayarak yorumladığı zevk ve sınıfsal izlenimlerini yakın planımıza taşıyor.

Sergide yer alan “Kafeste Kavga Edenlerin Secdesi”, “Otoparkta Istırap”, “8 Numaralı Cennet Sokağından Kovulma”, “Bakire Anlaşmasının Tebliği (74 ‘Virgin’ Anlaşmasının Müjdesi”, “Üst Sınıf Çıkmazda” ve “#Ağıt” adlarını taşıyan Perry halıları, özel ve büyük boy halıların dokunduğu Flanders’da üretildi.

Küçük Farklılıkların Kibri sergisi, insanların birlikte yaşamayı, giymeyi, kulak vermeyi, okumayı seçtikleri şeylere yaptıkları duygusal yatırımı merkezine alıyor. Sergi, teması, İngiliz ressam William Hogarth’ın (1697-1764) “A Rake’s Progress/Bir Rake’nin Seyri (1733)” adlı çalışmasından ilham alınmış. Grayson Perry, kurmaca karakter Tim Rakewell’in hayatını, çocukluktan ergenliğe ve orta yaşlarındaki zamansız ölümüne kadar anlatıyor. Perry’nin “Küçük Farklılıkların Kibri” çalışması tarihteki sosyal değişiklik sürecini, bugünün ölçeğindeki insan karakterlerinin yaşam temeline taşıyor. Aynı zamanda sanatçı, Tim Rakewell’in hayatı üzerinden, Birleşik Krallıktaki toplumsal sınıfların öne çıkan özelliklerini ve estetik algılarını ortaya koyuyor.

Perry’yi günümüz eleştirmenleri, kısaca “Çağdaş Hayatın Vakanüvisi” olarak tanımlıyor. Sanatçı, sosyal yetişme tarzımızın estetik zevklerimizi nasıl etkilediğini ve çevremizin bu kadar güçlü bir biçimde bizleri nasıl tanımlayabildiğini sorgulamamızı sağlamaktadır. ''
Sergi 11 Eylül - 08 Kasım 2015 tarihlerinde gezilebilir.

 
 
 
 
 
 
 

 
 
 
 

Steve McCurry Fotoğraf Sergisi @CerModern

 
 
Steve McCurry belki de dünyanın en tanınan fotoğrafçılarından. Kendisini meşhur eden fotoğrafların başında ''Afgan Kızı'' isimli fotoğrafı geliyor. Kendisinin eserlerinden seçilmiş fotoğraflar CerModern'de 16.Eylül - 13.Aralık tarihleri arasındaki sergide görülebilir. Ben de uzun bayram tatilinin son günlerinde sergiyi ziyaret etme fırsatı buldum.

Serginin tanıtım yazısından:
'' Fotoğrafçılık alanında birçok önemli ödüle sahip olan Amerikalı fotoğrafçı Steve McCurry günümüzün en iyi görsel yapımcılarından biri olarak kabul edilmektedir. Özel olarak derlenmiş olan bu sergi, sanatçının son 30 yılda dünyanın farklı birçok yerinde çektiği en çok bilinen ve hatırlanan çalışmalarını bir araya getirmektedir. McCurry, benzersiz bir kabiliyetle aştığı dil ve kültürel sınırların ötesinde insani deneyimlerin kısacık anlarına odaklanmaktadır. Bizlere zeki bir gözle sunduğu form ve renkler, şekil ve simetrilerle başka dünyaların içine açtığı pencereler sunmaktadır.''

Sergide fotoğraf çekmedim zira fotoğrafın fotoğrafını çekmek pek doğru gelmiyor. Ben de en beğendiğim fotoğraflarından birisini kendi web sitesinden paylaşmak istiyorum.

 
Bu sergiyi kaçırmayın bence, birbirinden özel ve güzel fotoğraf karşısında durup onların içinde başka dünyaların kapılarını aralayabilir; belki de benim gibi bin bir hevesle alıp artık pek yüzüne bakmadığım fotoğraf makinemi alıp yeniden güzel kareler peşine düşme  isteğine kapılabilirsiniz,  kim bilir.
 


 

Yeniden Merhaba

 
 
En son postu girdiğimden beri neredeyse 7 ay olmuş. Bu süre zarfında hayatımda büyük değişiklikler olmadı elbette. Yine bol bol müzik dinledim, film ve dizi izledim, konserleri takip ettim fırsat buldukça sergileri gezdim. 2 kere yurtdışı seyahatim oldu ve bolca gezdim. Ama bunları paylaşmak konusunda yeterli motivasyonu bulamadım; sebebi muhtemelen tembellik veya boş vermişlik olabilir. Yine sonbahar ve bloğa geri dönüş. Umarım artık daha sık yazarım ve paylaşırım.